Corona Borealis


 Šiaurės Vainikas, lot. Corona Borealis

CrB

Šiaurės Vainikas

Nedidelis š. hemi­sferos žvaigždynas, plotas 179 kv. laipsn. Geriausiai matomas vasarą.
Lietuviškas žvaigždyno pavadinimas – Darželis.Šviesiausios žvaigždės

  • Šviesiausia žvaigždė – (α CrB, V=2.23, A0 V) turi daug vardų: Alfeka (Alphecca, Alphacca, Alphekka), Gemma, Gnosia, Asterofas (Asteroth, Ashtaroth).
    Arabų nayyir al-fakka reiškia „pertrauktas žvaigždių žiedas“. Taip anksčiau arabai vadino visą žvaigždyną, dabar vadiname šviesiausią jo žvaigždę.
    Gema - lotynų Gemma reiškia „brangakmenis“.
    Gnosia - lotynų Gnōsia stella corōnæ trumpinys.
    Tai spektrinė ir užtemdomoji dvinarė žvaigždžių sistema 75 šm. atstumu nuo Saulės. Spindesys 17.36 d. periodu kinta nuo 2.21 iki 2.32 ryškio.

  • Nusakanas (β CrB, V=3.66, A9SrEuCr) arabų Kas al Masakin „dvi eiles“. Tai pirma atrasta spektrinė dvinarė sistema.Įdomesni objektai

Žvaigždyne yra kintamųjų anglingųjų žvaigždžių atstovė – R CrB ir kartotinė nova T CrB.


Istorija, mitai

Pasak senovės graikų Kretos karaliaus Mino duktė Ariadnė, suviliota Tesėjo padėjo jam išeiti iš Labirinto, duodama siūlų kamuolį, kurį Tesėjas vyniojo įeidamas į Labirintą ir pagal jį sugrįžo. Iš pradžių Tesėjas pasiryžo vežtis Ariadnę į Atėnus, tačiau paskui apsigalvojo (sapne pasirodė vyno dievas Dionisas, pasakęs, kad Ariadnę dievai paskyrė jam) ir liepė jūreiviams iškelti miegančią merginą į Nakso salą.
Ten jai ir prisistatė dievas Dionisas. Per jų vestuves Ariadnė dėvėjo Dioniso dovanotą deimantais nusagstytą karūną, kurią nukaldino Hefaistas. Dionisas karūną sviedė į dangų, ir karūnos brangakmeniai pavirto žvaigždėmis.


Apie pastebėtas klaidas ir netikslumus praneškite adresu info AT astronomija . lt

 

Saulės dėmės