Crux


 Kryžius, Pietų Kryžius, lot. Crux

Cru

Kryžius, Pietų Kryžius

Mažas, bet įsimenantis p. hemisferos Paukščių Tako žvaigždynas, esantis į pietus nuo Kentauro, plotas – 68 kv. laipsn. Lietuvoje nematomas.
Žvaigždynas – vienas ryškiausių pietų danguje. Tai yra navigacinis pietų pusrutulio žvaigždynas: tiesė, išvesta per α Cru ir γ Cru, rodo pietų kryptį.Šviesiausios žvaigždės

Šviesiausios žvaigždės sudaro kryžiaus formą. Jų vardai gan nauji ir sudaryti paprastai: alfa=a+crux, beta=b+crux, gama=g+crux, delta=d+crux.

 • Akruksas (α Cru, V=0.77+1.73, B1 IV) dar vadinama Magelano žvaigžde. Tai - trinarė žvaigždė, susdedanti iš submilžinės (V=1.60, B1), pagrindinės sekos žvaigždės (V=2.1, B1) ir submilžinės (V=4.9, B4). Nuotolis nuo Saulės yra 320 šviesmečių.

 • Bekruksas arba Mimoza (β Cru, V=1.25, B0.5 III).
  Nors teigiama, kad Mimoza pavadinta iš panašumo į gėlę, žvaigždė - žydra, gėlė - geltona, arba rausva.
  Tai - spektrinė trinarė žvaigždžių sistema, Cefėjo β tipo kintamoji, V ryškis kinta tarp 1.23 ir 1.31. Nuotolis nuo Saulės ~350 šm.

 • Gakruksas (γ Cru, V=1.59+6.42, M3.5 III), portugalai vadina Rubídea.
 • Deruksas (δ, V=Cru V=2.79, B2 IV), portugalų - Pálida.Įdomesni objektai

Coalsack
Angliamaišis
Briliantų dėžutė NGC 4755
NGC 4755

Žvaigždyne yra daug padrikųjų žvaigždžių spiečių, tarp jų

 • padrikasis žvaigždžių spiečius Briliantų dėžutė (NGC 4755). Jį atrado Luji de Lakailis (Nicolas Louis de Lacaille), kai 1751-1752 m. lankėsi Pietų Afrikoje.
  Tai vienas jauniausių žinomų spiečių - amžius tik 7.1 mln. m. Nuotolis nuo Saulės 6440 šm.

 • Angliamaišis - vienas didžiausių tamsiųjų debesų, užstojantis Paukščių Tako žvaigždes.
 • Cru OB1 asociacija.


Istorija, mitai

Nors dabar nei Europoje, nei Š. Afrikoje šis žvaigždynas nematomas, dėl Žemės ašies precesijos senovės Graikijoje antikos laikų astronomai jo žvaigždes galėjo stebėti. Bet jas priskyrė Kentaurui. Ptolemėjus jo žvaigždes buvo surašęs į savo katalogą „Almagestas“.

Senovės Romos astronomai šią žvaigždžių grupę vadino „Imperatoriaus sostu“.

Amerigas Vespučis (Amerigo Vespucci) 1501 m. savo kelionėse į Naująjį Pasaulį naujai atrado ir aprašė Pietų Kryžiaus žvaigždes.

Bet tik 1589 m. Peteris Plancijaus (Petrus Plancius) savo dangaus gaublyje Pietų Kryžių įtvirtino kaip atskirą žvaigždyną, o ne šiaip žvaigždžių grupę.


Apie pastebėtas klaidas ir netikslumus praneškite adresu info AT astronomija . lt

 

Saulės dėmės