Equuleus


 Žirgelis, lot. Equuleus

Equ

Žirgelis

Nedidelis š. hemisferos žvaigždynas tarp Pegaso ir Delfino, plotas 72 kv. laipsn.Šviesiausios žvaigždės

  • Kitalfaras (α Equ, V=3.92, G0III+...) - Kitalpha, Kitel Phard, Kitalphar. Arabų Qit'at al Faras reiškia „žirgo dalis“. Spektroskopinė dvinarė.

  • Ferasauvalis (δ Equ, V=4.47, F5V+...) - Pherasauval, Pherauval, Pheras al Auval. Arabų Faras al-Awwal reiškia „pirmas žirgas“. Spektroskopinė dvinarė.
  • γ Equ (V=4.70, F0p) - dvinarė kintamoji.Įdomesni objektai

Žvaigždyne yra labai silpnos galaktikos (nuo 13 iki 15 ryškio) NGC 7015, NGC 7040, NGC 7045 ir NGC 7046.


Istorija, mitai

Žvaigždyną įvedė Hiparchas. Klaudijus Ptolemėjus į žvaigždžių katalogą „Almagestas“ įtraukė vardu „Žirgo galva“. Sen. graikų mitai daugiausiai susiję su Poseidonu.

  • Kai dar Atėnai nebuvo Atėnais, Atėnė ir Poseidonas, varžėsi dėl naujo miesto. Jie abu sutarė, kad kiekvienas jų duos miesto gyventojams po dovaną, ir tie turės pasirinkti, kuri dovana geresnė. Poseidonas trenkė į žemę savo trišakiu ir ten iššoko baltas žirgas (pagal kitą versiją - pasirodė versmė, vanduo buvo sūrus). Atėnė jiem pasiūlė alyvmedį. Gyventojai priėmė alyvmedį ir tuo pačiu pripažino Atėne kaip miesto globėją. Miestas gavo vardą Atėnai.
    Pagal kitą versiją Poseidonas padovanojęs Atėnams arklius, kurių padedami Atėnai laimėjo mūšį prieš persų laivyną prie Salamio salos.

  • Poseidonas Chirono dukterį Tėją laikinai pavertė kumele, kad ji nuo tėvo nuslėptų savo nėštumą. Gimus kumelaitei Melanipei, ją atvertė mergaite ir davė naują vardą Arne. Artremidė kumelę pavertė žvaigždynu.
  • Pegaso sūnus (o gal brolis) Celeris („Greitumas“), kurį Hermis padovanojo Kastorui.
  • Žirgeliu mėgdavęs pasiversti ir Dzeusas.


Apie pastebėtas klaidas ir netikslumus praneškite adresu info AT astronomija . lt

 

Saulės dėmės