Mensa


 Stalkalnis, lot. Mensa

Men

Stalkalnis

Nedidelis p. hemisferos žvaigždynas, esantis arti p. dangaus poliaus, plotas 153 kv. laipsn.
Lietuvoje nematomas.Šviesiausios žvaigždės

Žvaigždyne nėra ryškių žvaigždžių. Šviesiausios 5-ojo ryškio.Įdomesni objektai

  • Didysis Mage­lano Debesis (LMC)
    LMC

    Žvaigždyne yra dalis Didžiojo Magelano Debesies (LMC), kuris taip pavadintas, pagerbiant Fernandą Magelaną (Fernando de Magallanes). Tai artimiausia nykštukinė galaktika - mūsų Galaktikos palydovė. Ji yra ~20 kartų mažesnė už mūsų Galaktiką. Skersmuo ~30000 šm, masė ~10 mlrd. M, atstumas ~160000 šm. Ansčiau buvo priskiriama netaisyklingoms, bet naujausi stebėjimai parodė, kad ji turi spiralines vijas, ir dabar ji klasifikuojama, kaip SBm.


Istorija, mitai

Žvaigždyną realaus Stalo kalno P. Afrikoje vardu pavadino prancūzų astronomas Nikola Luji de Lakailis (Nicolas Louis de Lacaille). 1754 m. didelėje planisferoje jis nupiešė šį žvaigždyną, o po dvejų metų mažoje planisferoje užrašė pavadinimą Montagne de la Table. 1763 m. jis lotynizavo pavadinimą Mons Mensae, o vėliau sutrumpino iki Mensa.

Netoli Stalo Kalno N. L. Lakailis buvo įsirengęs savo observatoriją, iš kurios stebėjo Pietų pusrutulio žvaigždes. O debesys, puošiantys Stalo kalną, primena Didijį Magelano debesį, kuriame skendi Stalkalnio žvaigždyno viršūnė.


Apie pastebėtas klaidas ir netikslumus praneškite adresu info AT astronomija . lt

 

Saulės dėmės