Octans


 Oktantas, lot. Octans

Oct

Oktantas

P. hemisferos žvaigždynas, esantis ties p. poliu­mi, plotas 291 kv. laipsn.Šviesiausios žvaigždės

Žvaigždyne nėra šviesių žvaigždžių:

  • ν Oct (V=3.73, K0III).

  • β Oct (V=4.13, A9IV/V).
  • δ Oct (V=4.31, K2III).
  • Polaris Australis (σ Oct, V=5.45, F0III) - Pietų Poliarinė žvaigždė (~1° atstumu nuo Pietų Poliaus.).
    Brazilijos vėliavoje ši žvaigždė simbolizuoją šalies sostinę Braziliją.Įdomesni objektai


 Žemės ašies precesja apie Pietinį ekliptikos polių.

Žvaigždyne yra Dangaus pietų polius. Dabar jam artimiausia (~1°) yra 5-ojo ryškio žvaigždutė σ Oct. Bet ją surasti nėra lengva.

Dėl Žemės ašies precesijos Dangaus pietų poliaus vieta kinta ir per 25 725 m. nubrėžia apskritimą aplink Pietinį ekliptikos polių (Auksinės Žuvies žvaigždyne).


Istorija, mitai

Šį žvaigždyną 1754 m. pasiūlė Nikola Luji de Lakailis (Nicolas Louis de Lacaille) po pietinio dangaus stebėjimų Gerosios Vilties iškyšulyje Pietų Afrikoje. 1756 m. jis pavadino prancūziškai l'Octans de Reflexion - (liet. „Veidrodinis oktantas“). Vėliau pavadinimą pakeitė į lotynišką ir sutrumpino iki Octans. Sudarydamas naują žvaigždyną Lakailis kelias žvaigždes (ν Oct ir β Oct) atėmė iš Pietų Hidros.

Oktantas - tai navigacinis prietaisas, naudojamas kampiniam atstumui tarp šviesulių ir aukščiui virš horizonto matuoti. Jo limbas sudaro 1/8 apskritimo (analogškai sekstanto - 1/6, kvadranto - 1/4). Jo išradėju laikomas J. Hedlis (John Hadley, 1682-1744). Kartais žvaigždynas buvo taip ir vadinamas - Hedlio oktantu.


Apie pastebėtas klaidas ir netikslumus praneškite adresu info AT astronomija . lt

 

Saulės dėmės