Pictor


 Tapytojas, lot. Pictor

Pic

Tapytojas

Nedidelis p. hemisferos žvaigždynas, esantis tarp Kilio ir Didžiojo Magelano Debesies, plotas 247 kv. laipsn.Šviesiausios žvaigždės

  • α Pic (V=3.24, A7IV). Yra rentgeno spindulių šaltinis. Bet, tuo šaltiniu gali būti ir jos palydovas, besisukantis ~1av atstumu.

  • β Pic (V=3.85, A5V) - jauna (8-20 mln. m.) žvaigždė už 63 šm. yra įdomi tuo, kad turi protoplanetinį diską ir 9 Jupiterio masių protoplanetą 8-15 аv. atstumu nuo žvaigždės.Įdomesni objektai

  • NGC 1705
    NGC 1705

    NGC 1705 - Hablo teleskopu nufotografuota nykštukinė netaisyklinga galaktika. Ji yra ~17 mln. šm. atstumu ir priklauso Dorado grupei. Tai senas (~13.5 milijardų m.) žvaigždžių darinys, svarbus astronomams, tiriantems galaktikų evoliuciją ankstyvojoje Visatoje.


Istorija, mitai

Tapytojas - tai vienas iš prancūzų astronomo Nikolos Luji de Lakailio (Nicolas Louis de Lacaille) sudarytų žvaigždynų. 1756 m. jį N. L. de Lakailis pavadino prancūziškai le Chevalet et la Pallette - „Molbertas ir Paletė“. O 1763 m. pakeitė ir išvertė į lotynų kalbą Equuleus Pictorius - „Tapytojo Molbertas“.
XIX a. pavadinimas buvo sutrumpintas iki Pictor - „Tapytojas“.


Apie pastebėtas klaidas ir netikslumus praneškite adresu info AT astronomija . lt

 

Saulės dėmės