Piscis Austrinus


 Pietinė Žuvis, lot. Piscis Austrinus

PsA

Pietinė Žuvis

Nedidelis p. hemisferos žvaigždynas, esantis į pietus nuo Vandenio, plotas 245 kv. laipsn.
Lietuvoje matomas rudenį ties pačiu horizontu.Šviesiausios žvaigždės

 • Fomalhautas (α PsA, V=1.17, A3V), Fom Alhout Algenubi,
  Os Piscis Meridiani, Os Piscis Meridionalis, Os Piscis Notii, Difda al Auwel. Arab. fum al-ḥawt - „žuvies (arba banginio) nasrai“. Lot. pavadinimai reiškia tą patį.
  Bet arabai vadino ir kitaip aḍ-ḍifdiˤ al-’awwal - „pirmoji varlė“.
  Žvaigždę supa 133 av. skersmens ir 25 аv. storio dujų-dulkių diskas – proplanetinė medžiaga, kurioje formuojasi naujos planetos. 2008 m. NASA pranešė, kad prie žvaigždės nufotografuota planeta Fomalhaut b.

Kitos dangaus „varlės“: β Cet (Difda - arab. „antra varlė“), δ Eri (Rana - arab. „varlė“).Įdomesni objektai

 • NGC 7314
  NGC 7314
  NGC 660
  NGC 660

  Galaktika NGC 660 - viena iš nedaugelio, turinčių poliarinį žiedą. Tai gali būti dviejų galaktikų susidūrimo pasekmė.

 • Seiferto galaktika NGC 7314. Ją tiriant 2005 m. buvo surastas seniausias (tuo metu) masyvus galaktikų spiečius XMMU J2235.3-2557, kurio raudonasis poslinkis z=1.393.


Istorija, mitai

 • Sen. šumerams tai buvo tiesiog Žuvis, ant kurios dangaus dievas Anu (Vandenis) iš ąsočių pila vandenį. Mul-Apin plokštelėse žinoma MUL.KU vardu.

 • Sen. Egipto simbolikoje vaizduojama Žuvis, kuri jau pradėjo savo vystymosi kelią. Jai tenka išbandymai ir kančios, kurie vaizduojami dviem ugniniais srautais iš dviejų indų, simbolizuojamčių sunkumus ir skatinimus. Jų dėka žuvis ima keistis.
 • Sen. graikai pasakojo legendą apie sirų deivę Atargatis (Derketo, arba Dekretija). Ji įžeidė Afroditę, ir ši jai įdiegė meilę mirtingajam, nuo kurio ji pagimdė dukrą Semiramidę (vėliau tapusią asirų karaliene). Iš gėdos ji šoko į ežerą. Palestinos vandenys jos odą pavertė žvynais, ir ji pati pavirto žuvimi. Todėl priešais Dekreto šventyklas visada būdavo šventi ežerai su žuvimis.


Apie pastebėtas klaidas ir netikslumus praneškite adresu info AT astronomija . lt

 

Saulės dėmės