Invazija į Marsą

Mokslinės fantastikos istorijose marsiečiai visuomet pirmieji puldavo Žemę. Tačiau tikrovėje viskas vyko priešingai. Mūsų pajėgos jau senokai įsitvirtino raudonojoje planetoje ir nežada iš ten pasitraukti. „Invazija į Marsą prasidėjo. <...> Buvau ten nuo pačios pirmosios dienos. Klausykite, ir aš jums papasakosiu, kaip tai vyko.“ - savo bloge rašo marsaeigių vairuotojų vadas Skotas Maksvelas.

2009 m. sausio mėnesį sukanka 5 metai nuo to laiko, kai Marse nusileido NASA marsaeigiai Spirit ir Opportunity. Jų kūrėjai planavo, kad savaeigiai robotai ten darbuosis 3 mėnėsius. Tačiau net didžiausi optimistai nesitikėjo, kad tokiose atšiauriose sąlygose jie tebeveiks ir po penkerių metų. Tai beveik 20 kartų ilgiau, negu buvo planuota. Per tą laiką robotai atsiuntė apie ketvirtį milijono nuotraukų, nukeliavo daugiau nei 21km, kopė į kalvas, leidosi į kraterius, kovojo su klampiu smėliu ir dulkių audromis. Marsaeigius jau kamuoja "senatvės ligos" - dėl užstrigusio rato Spirit priverstas judėti atbulomis, nesveikuoja Opportunity roboto "rankos" sanarys, tačiau jie ir toliau tiria raudonąją planetą.

Šių veteranų darbą pratęs naujos kartos Marso robotai - 2011 m. NASA planuoja pasiųsti Mars Science Laboratory, o 2016 m. Europos kosmoso agnetūra - ExoMars.

Daugiau informacijos:

 

Saulės dėmės